4. aktivita: Školní studijní informační centrum

Příprava a provoz Školního studijního informačního centra školy s důrazem na integraci do vyučovacího procesu školy a Žákovskou odbornou činnost.

Cílem této aktivity je vytvoření informačního centra školy dle defince Unesca: Školní studijní informační centrum (ŠSIC) je místem školy, v němž mohou žáci rozvíjet své klíčové kompetence díky volnému přístupu k informacím, účastí na programové náplni centra a sdílením sociálních zkušeností se spolužáky.

Programová náplň

Základní škola Kaznějov je školou, která zabezpečuje vzdělávání na obou stupních základního vzdělávání. Aby mohla škola plnohodnotně naplňovat své poslání v souvislosti se stále rostoucím množstvím informací, řešilo vedení školy a pedagogové školy otázku, jak vytvořit podmínky k tomu, aby žáci měli vhodný přístup k informacím. Řešením je inovace bývalé žákovské knihovny na školní informační centrum školy, kde je možné informace a informační zdroje shromažďovat, třídit, zpracovávat a zpřístupňovat jak žákům, tak také vyučujícím.

ŠSIC je umístěno ve dvou místnostech, prostorově je členěno na:

• studovnu s knihovními regály, s pracovními místy pro 28 žáků, pracovním místem pro pedagoga s PC s připojením na internet a s možností využívat dataprojektor, se třemi PC s připojením na internet pro žáky, s mobilní otočnou tabulí, s relaxačním místem k odpočinkovému čtení, s regály pro časopisy.
  • místnost s technickým zázemím, kde jsou zároveň i podmínky k vydávání školního časopisu a další knihovní regály.

V ŠSIC jsou vytvořeny podmínky pro vytváření školního internetového časopisu včetně několika čísel časopisu v listinné podobě, budou se zde pořádat soutěže školy, tvořivé aktivity, besedy, přednášky, výstavy, koncerty  apod., denně je otevřeno pro žáky i pedagogy mimo výuku, zároveň je integrováno do výuky.

Od samého vzniku ŠSIC je pro žáky 2.stupně ZŠ realizována ve spolupráci s pedagogy 2.stupně prestižní soutěž školy - Žákovská odborná činnost (ŽOČ). Žáci jednotlivě nebo ve spolupráci více žáků tvoří své odborné projekty do vyučovacích předmětů. Během tvorby zadaných projektů probíhá spolupráce žáků s vyučujícími – garanty jednotlivých vyuč. předmětů formou konzultací.

Žáci odevzdávají své práce v elektronické podobě. Hodnotí se kvalita vypracování dle zadání, nápad, užitečnost pro výuku, zábavnost, zajímavost, grafické zpracování apod.

Po konečném vyhodnocení soutěže budou vítězné práce žáků vytištěny, podle potřeby  zataveny do fólie a za asistence pedagogů svázány do kroužkové vazby. Komisí učitelů, popř. garantem soutěže budou vybrány nejlepší žákovské práce, tvůrci vítězných prací budou následně odměněni.

Na nástěnce ŠSIC (u vstupu do sborovny) a také přímo v ŠSIC bude k dispozici aktualizovaný seznam žákovských odborných prací, tyto práce mohou být využívány nejen žáky, ale také vyučujícími.

Soutěže

• Žákovská odborná činnost ZOČ - pro žáky 2. stupně
  • 1. ročník literární soutěže PRVOTINY
  • 1. ročník výtvarné soutěže KÁČKO
  • Aktuální: Fotografická soutěž KUKÁTKO 2011 "Čtu rád"
  • Soutěže jiných organizací: ADRA - Jak si hraju aneb můj báječný svět her a hraček

Káčko 2011Káčko 2012Kukátko 2012PrvotinyPrvotinyAdra

Přednášky ŠSIC

Školní studijní informační centrum (ŠSIC) - Všeználek

Rekonstrukce knihovny na Školní studijní infomační centrum (ŠSIC)

Dne 10. února 2011 bylo slavnostně otevřeno Školní studijní informační centrum (ŠSIC) - Všeználek.

VšeználekvšeználekVšeználekVšeználekVšeználekVšeználekVšeználekVšeználek

Deskové hry