Projekt „Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji“ je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a maximální výše dotace je stanovena 95 938 495,63 Kč.
Doba realizace projektu je 1. 9. 2013 až 30. 6. 2015.
Projekt počítá se zapojením 18 středních škol Plzeňského kraje, které jsou partnery projektu s finančním příspěvkem.
Cílovou skupinou jsou žáci středních škol a školských zařízení, pracovníci škol a školských zařízení, vedoucí pracovníci škol a školských zařízení. Na každou střední školu jsou napojeny nejméně čtyři základní školy.
Jednou ze zapojených 18 středních škol je SŠ Horní Bříza (s rozpočtem 4.411.560,09 Kč), která v rámci klíčových aktivit spolupracuje se ZŠ Horní Bříza, ZŠ Třemošná, ZŠ Kaznějov, ZŠ Dolní Bělá a ZŠ Všeruby.
V rámci uskutečnění klíčových aktivit je kladen větší důraz na rozvoj motorických schopností a manuální zručnost žáků a tím dochází k rozšíření technického vzdělávání žáků. Žáci základních škol během realizace aktivit mimo jiné využívají dílny SŠ Horní Bříza, seznamují se s technickými a řemeslnými obory, získávají praktické dovednosti a zkušenosti. Technické obory získávají více na atraktivitě a u žáků se prohlubuje zájem o technické vzdělávání. Dále bude SŠ Horní Bříza v průběhu projektu realizovat pro ţáky zmiňovaných ZŠ příměstské tábory s technickou výukou.
V úterý 21. 1. 2014 se poprvé sešli žáci ZŠ Všeruby (7 žáků), Horní Bříza (9 žáků) a Kaznějov (2 žáci) v kroužku kovo-elektro a ve čtvrtek 23.1 se uskutečnila první schůzka 2 žáků ZŠ Všeruby, 5 žáků ZŠ Kaznějov, 3 žáků z Dolní Bělé a 1 také z Horní Břízy v kroužcích Kamnář a Obkladač. Od uvedených termínů se kroužky pro zmíněné základní školy konají pravidelně vždy v sudý týden úterý/čtvrtek ve školním roce 2013/2014.
Několik fotografií z činnosti kroužků je k nahlédnutí přímo v článku, více informací a fotografií na odkazu: https://stredniskolahb.cz/granty/.
Pro žáky zapojené do činnosti kroužků připravuje SŠ Horní Bříza i příměstský tábor, který se podle zájmu žáků uskuteční během hlavních prázdnin. Dopoledne se žáci pod vedením odborných učitelů budou věnovat řemeslným činnostem, odpoledne je pro ně připravován zábavný kulturní či sportovní program. Zájemci se mohou zúčastnit jen dopoledního programu, nebo se ubytují v domově mládeže SŠ a stráví ve SŠ HB celý týden. Stravování i ubytování bude hrazeno z projektu a celý týdenní tábor bude tedy pro účastníky zcela zdarma.