Délka celé naučné stezky je celkem 14 km, zkrácená trasa bez cesty k vyhlídce nad kaolinovým lomem měří 7 km. NS Kaznějov má celkem 8 zastavení na významných lokalitách především v katastru obce.

Mapa - naučná stezkaNa prvním stanovišti jsou návštěvníci seznámeni s koncepcí NS Kaznějov a se základními informacemi o městě, na druhém s historií města a s některými osobnostmi města. Třetí je věnováno průmyslu, čtvrté lesům. Páté podává informaci o ložisku kaolinu v Kaznějově a o jeho využití. Šesté stanoviště, protože se jedná především o školní naučnou stezku, stručně informuje o školství v Kaznějově.  Sedmé zastavení u ČOV je věnováno vodě a jejímu významu pro život, na osmém stanovišti se návštěvníci dozví několik informací o geologickém vývoji Kaznějova a o údolí Kaznějovského potoka.

Příprava Naučné stezky Kaznějov, kterou vedla Mgr. Naděžda Pluhařová za odborného vedení RNDr. Marie Novotné,CSc. a za velké podpory města Kaznějov, začala již v roce 2011. Do přípravy a realizace byli zapojeni samotní žáci, kteří pořídili řadu fotografií na vycházkách, podávali různé podněty a návrhy k obsahu na tabulích. Při vyhledávání informací jsme nečekali, kolik zajímavostí by se o Kaznějově nechalo napsat, na tabulích je jen stručný výběr. Musíme ještě jednou poděkovat všem, kteří pomáhali při získávání informací pro jednotlivá stanoviště.

Za grafické zpracování mapy naučné stezky a jednotlivých stanovišť děkujeme firmě RAMAP, která první čtyři stanoviště instalovala 26. 11. 2013 a zbývající 20. 3. 2015.

dnes, sobota 27. 4. 2024
jasno 18 °C 4 °C