Kladení želvích vajec

Viděli jste želvu klást vajíčka? Naše šikovná a plodná želva vroubená Amálka vám to předvede.

Naše želví samičky kladou vejce v období od konce května do začátku září. Většinou tomu předchází jejich zvýšená aktivita ve výběhu. Želva prozkoumává okolní terén, očichává a prohlíží si zem, často se snaží z výběhu utéct ve snaze najít lepší podmínky. Jakmile najde vhodné místo, zadníma nohama začne hloubit hlubokou jamku v půdě. Počíná si opravdu šikovně a promyšleně, a tak má zhruba po hodině namáhavého úsilí připravené místo ke kladení vajec. Snůška pak probíhá rychle. V jamce se postupně objevují krásná, bílá, téměř kulatá, asi třícentimetrová vajíčka, která želvička pečlivě a neuvěřitelně jemně zadníma nohama urovná a ihned zahrabe, takže nezúčastněný pozorovatel by ani neuhádl, k jakému úžasnému přírodnímu úkazu zde právě došlo.

Po přemístění vajíček do inkubátoru nám pak už nezbývá, než doufat, že všechna byla oplodněná a že zhruba po dvou až třech měsících vydají své tajemství.

Video z kladení vajec v roce 2018: https://youtu.be/bKKpwldrcIY

Datum vložení: 11. 3. 2021 20:21