Obor "Montér suchých staveb"

Informace o oboru "Montér suchých staveb" ("Sádrokartonář")

Obor „Montér suchých staveb“, který je již více jak 20 let zařazen jako samostatný 3-letý učební obor s výučním listem, je stále  spíše obsahově neporozuměn a mnozí neví, co si pod pojmem „suché stavby“ mají představit. Více by se ujal slangový název „Sádrokartonář“ (v RVP 36-66-H/01  od roku 2008!).

Stejně jako jiná řemesla, i suchá výstavba trpí dramatickým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Kombinace brožurky „Udělej si sám“ a tzv. hodinového manžela degraduje garanci, kvalitu práce i cenu díla.  Rovněž trendem současnosti je nezájem mezi mladými o řemesla. Řemeslo je považováno za něco degradujícího, méněcenného, slovníkem mladých není „in“ či „cool“. Přitom se jedná o jeden z nejrychleji se rozvíjejících oborů současnosti!  Konstrukce „suchých staveb“ jsou uplatňovány všude! Jedná se nejenom o známé příčky nebo stropní podhledy v podkroví, ale i o suché plovoucí podlahy či akustické podhledy. Uplatní se jak na novostavbách, tak při rekonstrukcích. Mezi našimi absolventy mohou být i dívky! A zaměstnání si učeň najde bez problému! Zkrátka, po montérech suchých staveb je obrovská poptávka.

Co ale je nutné, je osvěta a větší informovanost veřejnosti o našem oboru  (tzn. začít v rodinách i na základních školách). Rádi bychom nyní využili období, kdy začínají „burzy škol“, náborové akce, dny otevřených dveří… apod.. (pozn. letos nastupují do 9. tříd nejsilnější populační ročníky za posledních 29 let).

Cech suché výstavby ČR (profesní sdružení výrobců, prodejců a montážních firem systémů a konstrukcí suché výstavby) by rád pomohl alespoň tím, že vytvořil propagační leták o našem oboru, který Vám přílohou nabízíme a zasíláme i poštou k použití.

Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem odborníků v řemeslných oborech, na což navazuje i neutěšený stav kvality dodávek provedených konstrukcí pro suchou výstavbu a proto bychom rádi navázali užší spolupráci se školami a pokusili se pomoc šířit osvětu o této profesi.

Uvítáme z Vaší strany jakékoli další poznatky a zkušenosti, které jistě budou přínosem pro zlepšení této situace na stavebním trhu ČR, a těšíme se na budoucí spolupráci.

Více informací na: https://www.cechsv.cz/vzdelani , nebo na e-mailu michaela.merglova@cechsv.cz.

Ing. Petr Chovanec

předseda představenstva Cechu suché výstavby ČR