Základní školaKaznějov
ZŠ Kaznějov

Naši žáci provázeli v klášteře v Plasích

Naši žáci provázeli v klášteře v Plasích

Akce v jedinečných prostorách kláštera.

Modli se, pracuj a čti. To je jedna ze zásad cisterciáckého řádu, o kterém žáci 9. a 8. ročníku vyprávěli jako průvodci plaským klášterem. Prohlídka kláštera byla letos oproti minulým ročníkům, kdy žáci naší školy provázeli, obohacena o návštěvu kostela. Své rodiče a učitele tak provedli nejprve tímto prostorem, srdcem klášterních budov, kde vysvětlovali duchovní pilíře cisterciáckého řádu. Následně jsme se přesunuli do konventu, obytné budovy mnichů, kde jsme si například vysvětlili důležitost zdejší komunity pro rozvoj a obhospodařování krajiny na severním Plzeňsku, pravidla pro stravování, režim dne, důležitost studia a nakonec vodní systém, který řadí plaský klášter mezi unikátní Santiniho stavby. Žáci si tedy měli možnost sami vyzkoušet, co všechno obnáší průvodcovské řemeslo, jak důležitý je oční kontakt s publikem, jak správně vyslovovat, mluvit nahlas, intonovat. Na prohlídku se připravili velmi zodpovědně, za což jim ještě jednou děkuji a bylo mi potěšením s nimi takovou akci uskutečnit☺️ Mé poděkování patří v neposlední řadě Správě plaského kláštera, panu Pavlu Duchoňovi a paní Monice Tukové, za to, že si žáci toto provázení v jedinečných prostorách kláštera mohli vyzkoušet. 

18. 6. 2024, Ilona Barbořáková

 
 
Datum vložení: 25. 6. 2024 20:30
Datum poslední aktualizace: 9. 7. 2024 8:08
Autor: Petra Kratochvílová

Meteostanice

Předpověď počasí

dnes, pondělí 22. 7. 2024
slabý déšť 24 °C 18 °C
úterý 23. 7. slabý déšť 22/15 °C
středa 24. 7. zataženo 22/13 °C
čtvrtek 25. 7. skoro jasno 22/12 °C

Naučná stezka Kaznějov

Školní časopis Zkazky

ZKAZKY